KONYA İLÇELERİ

Merkez İlçeler

A-E

G-Y

  • Konya Bilim Merkezi gerçekten isminin hakkını verecek kadar dolu bir içeriğe sahip. Gözlem ve seyir kulesi, planetoryum, Türk İslam coğrafyasından bilim insanlarının eserleri ve tanıtımları, robotik çalışmalar, fizik kanunları ve kodlama demonstrasyonları ile bir tam gününüzü alacaktır. Tübitak destekli Bilim Merkezi projesi çocukların ufkunu açmak ve bilimi sevdirebilmek için güzel bir fırsat sunuyor.[…]

  • Çatalhöyük Neolitik Kenti dokuz bin yıl önceye uzanan bir şehir. Bulgular buranın ufak bir toplanma merkezi olmadığını; iki bin yıl süre ile kesintisiz iskanın olduğunu ve son derece zengin bir medeniyetin yaşandığını göstermektedir. Çatalhöyük Neolitik Kenti UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

  • Yerköprü Şelalesi Göksu Nehrinin üzerinde. 30 metre yüksekliğindeki şelalenin etrafı harika bir doğal bitki örtüsü ile kaplı. Burada bir seyir terası ve yürüyüş parkuru da bulunuyor.

  • Meke Gölü, Türkiye’nin nazar boncuğu, idi. Yeraltı sularının çekilmesi ile beraber tepeciğin etrafındaki sular da bir süredir yok. Ancak bazı arıtılmış suların bölgeye pompalanmasına dair projelerin hayata geçmesiyle eski güzelliğine kavuşması bekleniyor. Yine çevresinde bir yeşil alan çalışması da yapılacak.

  • Kilistra, Milattan Önce 3. yüzyılda insan yaşamının olduğuna dair kanıtlar barındıran bir antik kent. Volkanik kayaların oyulmasıyla elde edilen barınaklar, kiliseler, antik yollar, büyük bir su sarnıcı bulunuyor. Roma Döneminde, Hristiyan dini ögelerin yoğun yaşandığı kalabalık bir topluma ev sahipliği yapmıştır.

  • İnce Minareli Medrese 13. yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilmiştir. Bugün bir Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak hizmet veriyor. Konya Kalesine ait rölyefler, kapı ve pencere kanatları, sandukalar barındırıyor. Alaaddin Tepesinin eteğinde yer alan müzede Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait farklı eserler bulabilirsiniz.

  • Mevlana Türbesi, on üçüncü yüzyıldan bu yana dünyanın dört bir tarafından insanların kalbine dokunan büyük alim Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretlerine ev sahipliği yapıyor. Hazreti Mevlana’nın öğrencilerini yetiştirdiği medrese müze haline getirilmiştir. Burada ona ve dönemine ait hatıralar sergilenmekte, Matbah-ı Şerif’ten Şeb-i Arus Havuzuna kadar birçok farklı ögesi ile sufi gönül yolculuğunun birçok simgesini[…]